Jeśli lubicie tego typu alkohole polecam przygotować domowy ajerkoniak. Będzie Wam dzięki temu smakował dwa razy bardziej. Poza tym sami wiecie co do niego dodajecie, więc nie musicie się bać o "pływającą" w nim chemię. Życzę smacznego!
Składniki:
8 żółtek
1 szklanka cukru pudru
500 ml śmietanki kremówki
1 szklanka wódki
2 laski wanilii
1 łyżka glukozy w proszku
Żółtka wlać do miski, którą umieszczamy nad garnkiem z gotującą się wodą tak, aby miska nie dotykała wody. Dodać cukier puder i ubijać na puszystą masę tak długo, aż żółtka zgęstnieją (około 5 - 10 minut, uważając, aby żółtka się nie ścieły). Mniej wiecej w połowie ubijania dodajemy ziarenka wyłuskane z lasek wanilii.
Do masy jajecznej dodajemy partiami kremówkę oraz glukozę (powinna być w temperaturze pokojowej, podobnie jak wódka). Na koniec wlewamy powoli wódkę, cały czas mieszając. Jeśli chcemy mieć mocniejszy lub słabszy alkohol dodajemy więcej wódki lub więcej śmietanki.
Przelewamy do butelki, chłodzimy co najmniej 24 godziny.
Do tej pory strucla była jedynym ciastem, które kupowałam. Zawsze wydawała mi się trudna, nie mogłam też znaleźć przepisu który by mnie satysfakcjonował. W końcu się zebrałam do upieczenia i nie żałuję. Ciasto jest przepyszne, pulchne, delikatne, wilgotne, doskonale wyrośnięte. Zdziwicie się w jak łatwy sposób można zrobić tak pyszne ciasto.
Składniki:
380 g mąki pszennej tortowej
1 średnie jajko
150 ml letniego mleka
50 g cukru
8 g cukru wanilinowego
50 g bardzo miękkiego masła
1/2 łyżeczki soli
15 g świeżych drożdży
Nadzienie:
pół słoiczka powideł śliwkowych
250 g twarogu
1 żółtko
1 łyżka mąki
3 łyżki mleka
1 łyżka cukru
8 g cukru wanilinowego
Kruszonka:
50 g miękkiego masła
10 łyżek mąki
4 łyżki cukru
10 g cukru wanilinowego
Drożdże zalać niewielką ilością ciepłego mleka, dodać łyżeczkę cukru, wymieszać i odstawić na około 10 minut.
Mąkę przesiać z solą do sporej miski. Jajko z mlekiem i cukrami dokładnie wymieszać, dodać do mąki. Wlać zaczyn, wrzucić masło, zagnieść na gładkie, pulchne ciasto. Musi być elastyczne i dobrze odklejać się od rąk. Ciasto włożyć do miski wysypanej mąką, przykryć ściereczką, odstawić do wyrośnięcia, do podwojenia objętości. Może to zająć nawet 2 - 2,5 godziny.
W tym czasie przygotować nadzienie i kruszonkę.
Twaróg dokładnie ugniatamy widelcem, dodajemy żółtko, cukry, mleko i mąkę. Dokładnie mieszamy, aż masa będzie gładka, bez dużych grudek.
Do miseczki wkładamy wszystkie składniki na kruszonkę, zagniatamy ręcznie lub za pomocą miksera, do uzyskania niewielkich "kuleczek".
Gdy ciasto będzie wyrośnięte krótko je zagnieść. Rozwałkować na około pół centymetra grubości, na długość formy do pieczenia (około 35 cm). Całość posmarować powidłami, na wierzch rozsmarować masę twarogową. Zwinąć w roladę. Przełożyć do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, odstawić do ponownego wyrośnięcia, na około 50 - 60 minut. Po tym czasie ciasto naciąć przez środek, pozostawić na 10 minut aż się "rozłoży", posypać kruszonką, wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni. Piec około 30 - 40 minut do zrumienienia, przy dotyku powinno być dobrze wypieczone, sztywne.