środa, 2 stycznia 2013

Tarta tatin



"Tarta tatin (czyt. tarta tatę) jest to rodzaj francuskiej tarty, która tradycyjnie nadziewana jest jabłkami. Tarta powstała w 1898 roku w Lamotte-Beuvron. Za jej twórczynię uważa się Stéphanie Tatin, która wraz z siostrą prowadziła hotel i restaurację, istniejącą do dziś. Pewnego razu, przygotowując zwykłą tartę z jabłkami, najpierw wyłożyła formę jabłkami, a dopiero potem przykryła je ciastemTarta szybko stała się popisowym daniem Hotelu Tatin. Swoją międzynarodową sławę zawdzięcza prawdopodobnie Louisowi Vaudable – restauratorowi z Paryża, który spróbował tarty podczas swojego pobytu w Lamotte-Beuvron, a następnie dodał ją do menu prowadzonej przez siebie restauracji Maxim's.Mieszkańcy Lamotte-Beuvron założyli stowarzyszenie La Confrérie des Lichonneux de Tarte Tatin, które ma promować i bronić prawdziwej tarty Tatin. Jego członkowie noszą specjalne stroje, podobne do tych, które dawniej odświętnie noszono na wsiach – niebieskie bluzy, czerwone chusty i czarne kapelusze. Co roku organizowane jest święto i targ, podczas których można dokonać degustacji tarty."
Mi wyjątkowo przypadła do gustu, dlatego polecam ją całym sercem.


Składniki na ciasto:
  • 1 i 1/2 szklanki mąki
  • 12 dag masła
  • żółtko
  • łyżeczka cukru
  • szczypta soli

Wszystkie składniki zagniatamy razem, a następnie umieszczamy na około 45 minut w lodówce.



Składniki na nadzienie:
  • 80 g masła
  • 4-6 łyżek cukru
  • 3 duże jabłka obrane i pokrojone w plasterki

Na patelni* rozpuszczamy masło, dodajemy cukier i czekamy, aż całość się skarmelizuje (musi uzyskać ciemny, złoty kolor). Następnie na patelni układamy jabłka i przez chwilę smażymy, aby owoce przyrumieniły się. Jabłka można ładnie ułożyć, lub po prostu wrzucić i obtoczyć w karmelu.


Na tak przygotowane nadzienie nakładamy rozwałkowane ciasto. Placek ciasta musi mieć nieco większą średnicę niż patelnia, gdyż brzegi ciasta należy delikatnie podwinąć pod owoce, by po odwróceniu karmel nie wylał się.


Patelnię wkładamy do piekarnika, pieczemy około 40 minut w 180 stopniach, do zrumienienia ciasta. Po wyjęciu z piekarnika nakładamy na wierz odwrócony talerz (o nieco większej od patelni średnicy) i szybkim ruchem odwracamy patelnię z talerzem o 180 stopni. Podajemy na ciepło z bitą śmietaną lub lodami.


Smacznego!


* Patelnia musi być w całości metalowa, bez plastikowych, sztucznych elementów, gdyż na niej będziemy piec ciasto w piekarniku. Najlepiej, jeśli będzie żeliwna lub z odczepianą rączką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz